The British team for the European Athletics Team Championships:

Women:

100m: Imani-Lara Lansiquot (Steve Fudge, Sutton & District)

200m: Beth Dobbin (Leon Baptiste, Edinburgh)

400m: Yasmin Liverpool (Stewart Marshall, Coventry)

800m: Adelle Tracey (Craig Winrow, Guildford and Godalming)

1500m: Erin Wallace (Andy Young, Giffnock North)

3000m: Amelia Quirk (Mick Woods, Bracknell)

5000m: Beth Kidger (Joel Kidger, Brighton Phoenix)

3000m Steeplechase: Aimee Pratt (Vicente Modahl, Sale Harriers Manchester)

100m Hurdles: Alicia Barrett (Benke Blomkvist, Chesterfield)

400m Hurdles: Jessie Knight (Marina Armstrong, Windsor Slough Eton and Hounslow)

High Jump: Emily Borthwick (Fuzz Caan, Wigan & District)

Pole Vault: Molly Caudery (Stuart Caudery, Thames Valley)

Long Jump: Lucy Hadaway (Matt Barton, City of York)

Triple Jump: Naomi Ogbeta (Tom Cullen, Trafford)

Shot Put: Sophie McKinna (Mike Winch, Great Yarmouth)

Discus Throw: Jade Lally (Zane Duquemin, Shaftesbury Barnet)

Hammer Throw: Jessica Mayho (John Pearson, Birchfield)

Javelin Throw: Freya Jones (David Callaway, Newham & Essex Beagles)

4x100m: Beth Dobbin (Leon Baptiste, Edinburgh), Desiree Henry (Mike McFarlane, Enfield & Haringey), Amy Hunt (Joe McDonnell, Charnwood), Imani-Lara Lansiquot (Steve Fudge, Sutton & District), Bianca Williams (Enfield & Haringey)

4x400m: Emily Diamond (Benke Blomkvist, Bristol & West), Yasmin Liverpool (Stewart Marshall, Coventry), Lina Nielsen (Rana Reider, Shaftesbury Barnet), Ama Pipi (Linford Christie, Enfield & Haringey), Hannah Williams (Glyn Hawkes, Herts Phoenix)

Men:

100m: Ojie Edoburun (Steve Fudge, Shaftesbury Barnet)

200m: Andrew Morgan-Harrison (Alex O’Gorman, Kingston upon Hull)

400m: Cameron Chalmers (Matt Elias, Guernsey)

800m: Jake Wightman (Geoff Wightman, Edinburgh)

1500m: Archie Davis (Joel Kidger, Brighton Phoenix)

3000m: Tom Anderson (Andrew Hobdell, Bingley)

5000m: Tom Mortimer (Christopher Brown, Stroud)

3000m Steeplechase: Phil Norman (Tomasz Plibersek, Woodford Green Essex Ladies)

110m Hurdles: David King (Tim O’Neil, City of Plymouth)

400m Hurdles: Alastair Chalmers (Matt Elias, Guernsey)

High Jump: William Grimsey (Fuzz Caan, Woodford Green Essex Ladies)

Pole Vault: Charlie Myers (Chris Boundy, Birtley)

Long Jump: Jacob Fincham-Dukes (Zivile Pukstiene, Leeds City)

Triple Jump: Nathan Douglas (Aston Moore, Oxford City)

Shot Put: Scott Lincoln (Paul Wilson, City of York)

Discus Throw: Lawrence Okoye (John Hillier, Croydon)

Hammer Throw: Chris Bennett (Andy Frost, Shaftesbury Barnet)

Javelin Throw: Harry Hughes (Mark Roberson, Newham & Essex Beagles)

4x100m: Jeremiah Azu (Helen Patricia James, Cardiff), Ojie Edoburun (Steve Fudge, Shaftesbury Barnet), Jona Efoloko (Clarence Callendar, Sale Harriers Manchester), Joel Fearon (Michael Khmel, Birchfield), Sam Gordon (Matt Elias, Cardiff), Jordan Watson-Brown (Shaftesbury Barnet)

4x400m: Cameron Chalmers (Matt Elias, Guernsey), Alex Haydock-Wilson (Michael Baker, Windsor Slough Eton and Hounslow), Michael Ohioze (Dan Tomlin, Shaftesbury Barnet), Andrew Morgan-Harrison (Alex O’Gorman, Kingston upon Hull), Jamal Rhoden-Stevens (Donovan Reid, Shaftesbury Barnet), Rabah Yousif (Carol Williams, Newham and Essex Beagles)

OFFICIAL PARTNERS

Broadcast Partner

Official Supplier

Digital Partner

Host Institutions

National partners

Partners

Media partners

Suppliers

EN
EN PL
Skip to content